הבריחה מקאבול: 7 הרוגים בכאוס בנמל התעופה

מתוך הכתבה המקורית:
האפגנים שחרדים מעליית הטליבאן ממשיכים לנהור לנמל התעופה בקאבול, ומתחננים לעזרה: "קחו אותנו איתכם, בבקשה". נשים נמחצו למוות בשערי הנמל, הטליבאן מאשים את ארה"ב. במערב קוראים לביידן להאריך את הדד-ליין להשלמת הנסיגה: "לא נספיק לפנות את כולם". טראמפ תוקף אותו: "היציאה שלו מאפגניסטן - הכישלון הגדול בהיסטוריה של מדיניות החוץ שלנו"

 הקדמה והתכווננות:

 

״שליטה מקורה בבורות. היא נובעת מן הבילבול העמוק שמבטא עולם הפחד. המחשבה שמניעה שליטה מאמינה שהעולם מורכב ומסוכן, אני חסר ופגיע ושם המשחק מכאן הוא התמודדות. כאדם אחראי, אומרת המחשבה, עלי למנוע מעצמי ומן היקרים לי כאב, ואם לא עשיתי כך, אני אשם בסבל שיהיה נחלתי מעתה והלאה. כאדם אחראי עלי למצוא דרכים לשמור על עצמי ועל שלי ואם לא עשיתי כך, לא מלאתי את חובתי כלפי עצמי וכלפי היקרים לי ואשאר חסר ולא מוגשם לתמיד.


כשאנחנו מאמינים בהיותינו חסרים, נזקקים ופגיעים, לעולם לא נהיה שמחים באמת, שמחה אוהבת ונטולת פחד, משום שאנחנו חושבים שבכל רגע יכולים לקחת לנו, את מה שכבר יש לנו. פחד שולט בתנועות שלנו ומטריד אותנו במנוחתנו. הגשמה ומימוש אינם אלא דבר מה חולף לאדם המאמין שהוא חסר. הוא לא יעצור לברך או לשמוח אלא יאיץ בעצמו להמשיך הלאה להתמודדות הבאה.


מניעת מוות או כאב בלתי נסבל, והשגת ערובות ביטחון, תלויים, כך אנחנו מאמינים, ביכולת שלנו לכוון ולתעל את הדברים, תלויים בשליטה, ולכן הופכים להיות מרכז תשומת ליבנו וקודמים לכל דבר אחר.
כאשר אנחנו מאמינים שעלינו לשלוט בעולם אנחנו ממציאים משחקים. אלו למעשה כללי המשחק שמאפשרים לנו להשלות את עצמנו שאנחנו מכוונים את העניינים. לזמן מה יכול להיות שידמה שהצלחנו.״

מתוך הספר: מה שבאמת / פרק שני – עולם הפחד / שליטה

על הכתבה מתוך מבט מה שבאמת:

 

כל עוד נאמין ביכולת שלנו לסדר את פני הדברים, לשלוט באיך שהם יקרו ובעוצמתם, כך יעלה המחיר, ההתנהלות שלנו תהיה תזזיתית וכאוטית יותר וההתמוטטות תהייה מהירה, חדה והרסנית יותר. ככל שנקים תנועות עולמיות, שמטרתן לבלום תנועות כוחניות מאיימות  אחרות (כמו למשל הקמת הטאליבן על ידי ארצות הברית, הקמת התנועה האיסלאמית על ידי ישראל, הקמת צבא דרום לבנון על ידי ישראל, ומעורבות ארה׳ב עם דרום וייטנאם במלחמת וייטנאם), כך תיווצרנה בעיות במימד חדש, קשות ומורכבות מקודמותיהן. פחד וכאב ישלטו בכיפה.

 

לא מושך לא, אין מושך אין, פחד מושך פחד ושקר מושך שקר. כח מושך כח, שינאה מושכת שינאה, וחורבן מושך חורבן.

האלטרנטיבה איננה התעלמות, הכחשה או צביעת הכל בורוד / חשיבה חיובית. האלטרנטיבה היא הכרה בכך, שמה שקורה הוא תוצאה של התפיסות שלנו, של הצורה שבה אנחנו רואים את החיים, של התבניות שדרכם אנחנו מבינים את העולם והן שקובעות מה נראה ולא נראה, מה נתפוס ולא נתפוס, מה נעשה ומה לא נעשה.

 

כשהטאליבן משתלט על אפגניסטן במהירות גדולה כל כך אחרי מספר רב כל כך של קורבנות, סבל, פחד והשקעות כספיות בסדר גודל חסר תקדים, כשאנשים נתלים על מטוסים בנסיעה על המסלול, ממריאים במטוס כשהם אוחזים בדפנותיו וכנפיו וצונחים למותם, כשאנשים נדרסים למוות בשדה התעופה על ידי אחיהם המבקשים להימלט מגורל מר שמביא איתו הטאליבן, לכל מי שמשאיר מאחוריו את מי שעזר לו וסיכן את עצמו על הקרקע- זהו הרגע לעצור ולשאול:

 

מהן האמונות שיוצרות זוועה שכזו?

איך יראה העולם או היום, אם לא נאמין בהן עוד?

ומהן ההבנות החדשות שהגיע זמנן? שהכל הבשיל לקראתן? שבלעדיהן נהיה כלואים באותם מעגלים של סבל?

 

למשל:

אחת האמונות שיצרה את הזוועה הזו: 

אנחנו ניכנס עם כח עצום, נשתלט ונשלוט, נכניע את המתנגדים ונכונן משטר שיפעל על פי ערכים מערביים ויהיה בן ברית לארצות הברית.

 

איך יראה העולם או היום, אם לא נאמין בהנחה הזו יותר?

 

אפשרות אחת היא: נלמד את התרבות של המקום. נכיר את הכוחות הפועלים, את אופן המחשבה וההבנה שלהם, נדע מה חשוב להם, נכבד את מה שיקר להם, נשקול אם נכון להתערב ולא נחשוב שאנחנו יכולים ליצור שינוי בלעדיהם או שאנחנו מסוגלים לכפות עליהם, מה שזר להם ולתרבותם.  

 

ואם כך, מה הגיע זמנו?

מכאן, אחפש את העוצמה, החכמה והיופי שלהם ואנסה בעזרתן לראות מה מדוייק לעם ולמדינה שבחייה אני נוגע. לפעמים, לא אגע. אלמד להסתדר בלי מה שהייתי רוצה שיהיה לי. אלמד לכבד את המסתורין ואת מה שהוא מזמן לנו, על ידי החכמה שהשכל לא מסוגל לתפוס. אלמד לקבל בעצמי חוסר אונים, אכיר בכך שאני לא יכול להשפיע או לשנות, אלמד שאני לא יכול להציל עם מעצמו, אלא רק להראות לו יופי ואהבה, לעזור לו להעצים אותם ולאהוב.

 

עוד יכול לעניין אותך

אימונים

אימונים אישיים מה שבאמת חצי שעה או שעה. בזום או פיסי אימון הינו מרחב של היזכרות במה שאנחנו באמת, ולא מה שהמחשבות מספרות לנו. זה

Read More »

המילון החדש

המילון החדש המילון החדש נובע מתוך הקשבה לכוחה העצום של שפה ביצירת עולם של משמעויות. שפה יכולה להיות מכשול כשאינה מדויקת, או להיות צוהר לאינסוף

Read More »

הספר

הספר – מה שבאמת גלול מטה Julie Gautier © הטבע האמיתי שלנו נמצא כאן. בכל רגע. עכשיו. לא אנחנו עשינו אותו ולכן אנחנו לא יכולים

Read More »

הירשמו לניוזלטר (חודשי) לקבלת עידכונים על המתרחש והמתחדש ב-What Really Is:


    אודות המחבר

    השארת תגובה