ויכוח

*אופי המילון והמלצת קריאה:

מילה היא כלי דרכו עוברת מהותאנרגיה המילה לעולם איננה הדבר עצמומהו הדבר עצמושאלה זו טוב שתיענה בשתיקה.

לכן ההזמנה במילון היא ״טריקית״ כי נדמה שהיא מחליפה ״הגדרה״ ב״הגדרה״ אך היא לאהיא הזדמנות להתבונן על המילה ולשאול – אם היא לא כמו שהתרגלתי לראות דרך השכלאז מה היאמה מהותה מתוך המיסתוריןמתוך הטבעמתוך הידיעה הבלתי נתפסת שהכל אחדהכל תנועה ואני חלק מזהמכאן תמצאו שה״הגדרה״ החדשה לפעמים תשמע פיוטית או אפילו תרגיז את השכלכי הוא לא יכול להבין אותהזה בסדרתנו למילים להיות כלי והקשיבו לאנרגיה שעוברת דרכןזה בדיוק מה שבאנו לעשות כאן.

התרגלנו שויכוח הוא רצון לפתור מחלוקת, אי הסכמה או הבנות סותרות, על ידי השלטת דעה אחת על האחרת. בויכוח ישנו מנצח ומפסיד ונקודת המוצא, היא שישנו צדק או ישנו זה הרואה נכון וזה הטועה.

לכן ויכוח מעלה בדרך כלל רגשות חזקים של תסכול, כעס ופחד לצד כאב ועלבון.

המתווכחים חשים שערכם ואולי אפילו מעמדם תלוי ביכולתם להשליט את ראייתם, בהיותם מוכרזים כצודקים ובהכרזת הפסדו של האחר. התפיסה של או-או היא השולטת.

 

הבנה כזו של המציאות וראייה כזו של ויכוח, הופכת את המאבק והזכייה לעיקר והחתירה היא למסקנה או הוכחה שתכריע.

המתווכחים הינם אויבים או לפחות צדדים בתחרות. מכאן יש מעט אפשרות לגדול או לראות מעבר למה שכל אחד הגיע איתו מראש וההפסד יגרור עמו מחיר רגשי ופיזי חזק. לכן לפעמים יגיד אדם דברים שכלל לא מרגיש או מאמין בהם רק מהפחד להפסיד והשיחה הופכת חד מימדית ואף חסרת פשר.

במבט מתוך המסתורין והידיעה שהכל אחד בתנועה:

 

מחלוקת לשם התגלות, מחלוקת לשם שמיים.

נקודת המוצא של ויכוח שכזה, היא שכל אחד מביא עולם של חכמה ויופי שיפרה את האחר ויחולל בו הפרעה.

השותף במחלוקת מבקש לשמוע את דברי שותפו כדי שהם יעזרו לו לערער סדרים והנחות אוטומטיות שנוצרו אצלו עם הזמן, ובכך להפוך אותו לחופשי.

עכשיו, כשאינו מותנה יותר על ידי תפיסות ומסקנות, הוא יכול להיפגש באמת עם האדם שאיתו ועם ההבנות שהוא מייצר, עם השבילים ועם האהבה שהוא מביא. משם הוא ישתף במה שיראה מתוך החופש הזה והשותף יעשה אותו דבר, מבקש להתערער, מבקש להתעורר ורואה את היופי המתגלה.

 

במציאות כזו אין מנצח ומפסיד, אין או-או. כל שותף גדל ומזדכך, מבין, רואה חדש והופך לאמיתי יותר בדיוק דרך ובזכות השותף החולק עליו.

התוצאה הינה התגלות, הבנה חדשה ומימד חדש שמתגלה לאלה המבקשים את האמת ואינם מאמינים שהם דעותיהם או מסקנותיהם.

 

״היא לא ראתה אותי, את כל מה שעשיתי. מיד הסיקה מסקנות והמייל הזה היה כתב אישום.״

 

מושגים קשורים

לקריאה נוספת

וובינרים ומפגשים

צוללים לעומק – ובינרים וסדרות סדרת שיחות – מה שנגמר שמנו – מלחמה אוקטובר 2023 לנוכח מה שקורה בתקופה זו (אוקטובר 2023) נשתף כאן שיחות

Read More »

ברגע הקדוש והבלתי נתפס הזה

ברגע הקדוש והבלתי נתפס הזה יובל טופז ארז, טרנסג'נדר ששיתף בפייסבוק תמונות אינטימיות מלידת בית מקסימה בה ילד את ילדו השלישי, בתמיכת בן זוגו וצוות

Read More »

חלק ב' – דרכים – שיחות

שיחות גלול מטה מבוא מבוא מ-ביחד ל-אחד מפגש ישיר עם חוסר אונים – להיות מילה שלי רוחני עם שווא-נח ברגע מסוים – על גברים ונשים

Read More »

אודות המחבר

השארת תגובה