חברות

במובן הישן:

חברות היא יחסים המבטיחים שלא אכאיב, שאעזור כשצריך, שלא אתן לדבר להפריד בינינו גם במחיר של ויתור או פשרה, שלא אעמת עם נושאים או התנהגויות שהאחר לא רוצה לחוות, לא אראה את מה שהאחר מפחד לראות ואסכים על דברים מסוימים לאורך זמן וביציבות.

המציאות שנוצרת מנוהלת על ידי השכל שרוצה לבטח אותי שלא אכאב בעולם המורכב, המסובך והמסוכן שאני מתמודד בו. בהסכם חברי חזק ובלי מעורער, שמלווה ברגשות חזקים, איש לא יפריע לי ואיש לא ישפוט אותי. כך מגיעים אנשים לעשות מעשים שהם מתביישים בהם ולא להיות כנים מספיק כדי לחלץ את עצמם ממעגל הקסמים שמוביל אותם לעשות מעשים כאלה שוב ושוב, ואותם חברים שלא אומרים דבר משאירים את חברם במגעל של סבל. כך מגיעים אנשים לחיות מופרדים זה לצד זה, כי קרבה אמיתית וכנה תעמיד בסכנה את ההתמדה והעמידה בכללים שפורטו כאן.

 

במובן החדש והמתחדש:

היא יחסים שבסיסם באהבה ובידיעה, שכל אדם הוא פלא ואור מיוחד. הידיעה שבבסיס החברות זוכרת שכדי לגלות את הפלא של עצמי ושל האחר, אני נדרש להסכים ואפילו לבקש שהאחר יחולל בי הפרעה, ישבש את האמונות המסודרות כל כך שמרכיבות את מה שאני קוראת לו -אני. רק כשהסדר משובש יכול החדש להיראות, יכולה החכמה האמיתית לחזור ולהיות  מציאות החיים היומיומית.

במציאות שבה אבקש מן האחר, החבר, לא לתחזק איתי עולם מומצא של סדר וחוקים, המיועד לשמור עלי מדרקונים דמיוניים של פחד וכאב, אלא לתת לאהבה שלו וגם לטעויות שלו, להשפיע עלי ולזרום בי, אני אחבק את החיים בשתי ידיים ואז, מתוך חוסר ויכוח וחוסר רצון לכוון את הדברים, מתוך נוכחות שקטה, אוכל לראות באמת. כך יהיו היחסים מרחב של גילוי והתעוררות, שבאים מאהבה ולב ישר.

״לב טהור ברא לי אלוהים רוח נכון חדש בקירבי״ – תהילים

מושגים קשורים

אודות המחבר

3 תגובות
  1. בדידות - What Really Is

    […] למילון החדשחברות, […]

  2. הקשבה - What Really Is

    […] חזרה למילון החדשחברות […]

  3. התנשאות - What Really Is

    […] חזרה למילון החדשחברות  […]

השארת תגובה