חזק

*אופי המילון והמלצת קריאה:

מילה היא כלי דרכו עוברת מהותאנרגיה המילה לעולם איננה הדבר עצמומהו הדבר עצמושאלה זו טוב שתיענה בשתיקה.

לכן ההזמנה במילון היא ״טריקית״ כי נדמה שהיא מחליפה ״הגדרה״ ב״הגדרה״ אך היא לאהיא הזדמנות להתבונן על המילה ולשאול – אם היא לא כמו שהתרגלתי לראות דרך השכלאז מה היאמה מהותה מתוך המיסתוריןמתוך הטבעמתוך הידיעה הבלתי נתפסת שהכל אחדהכל תנועה ואני חלק מזהמכאן תמצאו שה״הגדרה״ החדשה לפעמים תשמע פיוטית או אפילו תרגיז את השכלכי הוא לא יכול להבין אותהזה בסדרתנו למילים להיות כלי והקשיבו לאנרגיה שעוברת דרכןזה בדיוק מה שבאנו לעשות כאן.

בהתסכלות שהתרגלנו אליה, נחשוב שאדם חזק הוא מי שנחוש להשיג את מה שהוא רוצה, מי שמשיג את מה שהוא רוצה, מי שקשה להשפיע עליו או אפילו שאי אפשר לשבור אותו.

אדם מוערך אם הוא חזק, אפשר לסמוך רק על מי שהוא חזק, אנחנו מחפשים אנשים חזקים ורבים מאיתנו שואפים להיות כאלה.

המושג חזק טומן בחובו גם את המושג חלש – אם יש חזק ממני יש חלש ממני.

 

מציאות כזו קשורה גם בגוף – חוזקה פיזית או אדם שלא מראה כאב, רגשות או חולשות וניתן לחשוב שהוא ”מחליק” מצבים כמו – עצב, עלבון, בהלה.

אחר כך כולנו כואבים וסובלים, כי האנשים המשפיעים, אלה שקובעים, ואלה שאנחנו מבקשים מהם להיות מקבלי ההחלטות, ברמה האישית והקהילתית – הם אטומים, קשיחים, כוחניים, לא פתוחים ללמוד, לא מרשים לעצמם להתבלבל ולא אומרים אמת כשהם לא יודעים וכשהגיע הזמן לחפש דרך חדשה או ליצור אחת.

במבט מתוך המסתורין והידיעה שהכל אחד בתנועה:

 

חזק בהקשבה לרוח הוא האדם הרואה מתוך הלב והשקט, לומד בתשוקה של גילוי ומתוך אהבה לבני אדם, לטבע וליופי בחיים. הוא פועל במצוינות, במסירות, במחשבה ערה, יודע שהוא והעולם גדולים הרבה יותר ממה שהוא רואה, לא חושב שמה שהוא רואה זו האמת המוחלטת, וממשיך להקשיב ברכות.

 

במציאות כזו בן האדם לומד מן הניסיון כדי להניח לכל מה שלא עובד, לומד מן הניסיון כדי לראות מה תמיד עבד ושירת, ואולי לא שמנו לב, מוכן להתבלבל לגמרי, כי רק כך מגלים.

אדם חזק מבקש לראות מחדש ומתמסר, כדי לתת לחדש להראות את עצמו, מפעיל כוח רק כשזה משרת את כולם וגם אז שואל את עצמו, אם היה חייב.

הוא זוכר שרק דיבור של נשמה אל נשמה וטבע אל טבע יכול לתת חיים. אדם הפועל מהקשבה לעצמו ולסביבה, יודע לומר כן, להתמסר לחיים, לאהוב.

לקריאה נוספת

מושגים קשורים

אודות המחבר

השארת תגובה