חזק

במובן הישן:

נחוש להשיג את מה שהוא רוצה, משיג את מה שהוא רוצה, אי אפשר להשפיע עליו, אי אפשר לשבור אותו. אדם מוערך אם הוא חזק, אפשר לסמוך רק על מי שהוא חזק, אנחנו מחפשים חזקים ורבים מאיתנו שואפים להיות כאלה.

המושג חזק טומן בחובו גם את המושג חלש- אם יש חזק יש חלש ממני.

במציאות הזו חוזק קשור גם בגוף- חוזקה פיזית או אדם שלא מראה את רגשותיו וניתן לחשוב שהוא ”מחליק” מצבים מעוררי רגשות כמו- עצב, עלבון, בהלה. אחר כך אנחנו כואבים וסובלים, כי האנשים המשפיעים, אלה שקובעים, ואלה שאנחנו מבקשים מהם להיות מקבלי ההחלטות, ברמה האישית והקהילתית- הם אטומים, קשיחים, כוחניים, לא פתוחים ללמוד, לא מרשים לעצמם להתבלבל ולא אומרים אמת כשהם לא יודעים וכשהגיע הזמן לחפש דרך חדשה או ליצור אחת.

 

במובן החדש והמתחדש:

חזק בהקשבה לרוח האדם רואה מתוך הלב והשקט, לומד בתשוקה של גילוי ומתוך אהבה לבני אדם, לטבע וליופי בחיים, פועל במצוינות, במסירות, במחשבה ערה, יודע שהוא והעולם גדולים הרבה יותר ממה שהוא רואה, לא חושב שמה שהוא רואה זו האמת המוחלטת, וממשיך להקשיב ברכות.

במציאות כזו בן האדם לומד מן הניסיון כדי להניח לכל מה שלא עובד, לומד מן הניסיון כדי לראות מה תמיד עבד ושירת, ואולי לא שמנו לב, מוכן להתבלבל לגמרי, כי רק כך מגלים. הוא מבקש לראות מחדש ומתמסר, כדי לתת לחדש להראות את עצמו, מפעיל כוח רק כשזה משרת את כולם וגם אז שואל, אם היה חייב, זוכר שרק דיבור של נשמה אל נשמה וטבע אל טבע יכול לתת חיים. אדם הפועל מהקשבה לעצמו ולסביבה, יודע לומר כן, להתמסר לחיים, לאהוב.

 

מושגים קשורים

אודות המחבר

השארת תגובה