ניו יורק בשיא הקורונה של 2020

התערוכה של הינדה ווייס "פני מזרח מאדימין"

אוצרת: ורדית גרוס. ארטפורט (העמל 8, תל אביב).
ד', ה' 12:00-19:00; ו', שבת 10:00-14:00. עד 19.2

מתוך הכתבה המקורית:

״תערוכת הווידיאו של הינדה וייס חוזרת לניו יורק של הסגרים והתוצאה מפתיעה. ה"ווידיאו-קולאז'ים" בתערוכה של הינדה וייס מתעדות את העיר בשיא הקורונה של 2020. במקום לשקף פחד וערעור קיומי, הן משרות שלווה, אפילו מעוררות נוסטלגיה. האם אפשר להצדיק זאת?״

***

״…ככל שמתבגרים, ככל שמזדקנים, הזמן נעשה יקר ערך יותר. אנשי משבר גיל המעבר מתנערים מדפוסים כובלים והרגלים שלא משרתים אותם עוד, מאבדים את הבושה ומתחילים לעשות מה שהם באמת רוצים, או מה שתמיד רצו. אין זמן לבושה. אחרים נשברים, והם יבלו את שארית חייהם כזומבים, כי מאוחר מדי. לא נותר זמן, נקודה. באלה גם באלה ניכרת הפרזה. הפרזה נובעת מפחד. מה עושים אלה שמבינים שלא נותר זמן לבזבז על פחד? הם בוחרים לבלות את הזמן שנשאר בלאהוב. אהבה היא הרגש היחיד שמהתל בזמן, שאיננו תלוי בו, שהופך כל רגע לאינסופי במשמעות ובערך שלו.

***

בהשראת התערוכה והכתבה  – ״מה שבאמת״ / רות בר שלו

 

הזמן מספק את המבנה והסדר, שגורמים לנו לחוש ביטחון. ותחושת הביטחון היא בדיוק זו שמחזקת את העולם שהמציאו בני האדם, כמו הולוגרמה רחוקה ממה שטבעי וכופרת בדברים כפי שהם. תחושת הביטחון שברירית כל כך, זמנית כל כך, כמו כל דבר לא אמיתי.

 

היא דורשת מאמץ גדול כל כך , עבודת תחזוקה מוקפדת כל כך ושותפים מפחדים כל כך, שיהפכו את העבודה הקשה הזו לכדאית. וגם אז, היא לא.

 

אבל מה קורה לנו כשאנחנו נזרקים מחוץ לזמן, או כשהוא פשוט נגמר? מה העיניים שלנו רואות, מה השכל מבין ומסביר, כשזמנים מתנגשים, משולבים זה בזה, ובעצם יוצרים שום מקום, אל-זמן?

 

בדיוק שם נמצא צוהר ישיר לטבעם של הדברים. לאופן שבו הם נוצרו ולאופי האמיתי שלהם. בדיוק במקום שבו נגמרים הסדר, הסיבות והתחזיות, ממש במקום וברגע שבו המשמעות קורסת, עולה ידיעה. היא איננה תוצאה של הוכחה ואיננה מחפשת לגרש ספק או להשיג הוכחות ווודאות. היא עולה מצניחה מוחלטת מן המגדל הגבוה של ההבנה וההגיון. אין לה סיבה וגם אין אפשרות לתקף אותה. וזה לא משנה.

 

הסדק במציאות, החרך בהגיון, החור בהמשכיות, שם רואים באמת. שם אנחנו איננו כבולים לחוקים שהמצאנו, אנחנו לא יכולים להגיע לקצה כי אין מה שיגיע לקיצו, ואפשר לנוח ביופי, שלא אנחנו עשינו אבל הוא עבורינו ואפילו, כשמסתכלים טוב, הוא אנחנו.

 

***

עוד יכול לעניין אותך

מפגשי שישי LIVE

מפגשי שישי – LIVE 2020-2022 בשישי בבוקר, כשהזמן מאט והכל נרגע ומתרווח, ניפגש. כן כן, זה גם זמן לסידורים, אבל זה גם הזמן שבידייך. כל

Read More »

אקטואליה

אקטואליה במבט What Really Is What Really Is אינו דעה או רעיון, שיטה או גישה. הוא אינו שייך לאיש ולא תלוי באף אחד. זהו הידע

Read More »

הירשמו לניוזלטר (חודשי) לקבלת עידכונים על המתרחש והמתחדש ב-What Really Is:


    אודות המחבר

    השארת תגובה