ניסו להשתיק אותה, אבל בולנט ארסוי לא תפסיק לשיר

מתוך הכתבה המקורית: השחקנית והזמרת הטרנסית בולנט ארסוי נחשבת לכוכבת ענק בטורקיה עוד משנות ה–80, אז נלחמה על זכותה לעלות על במות כאישה. כיצד קרה שדווקא היא "שונאת הומואים" ותומכת בארדואן, שתחתיו הפכה המדינה הסובלנית לעוינת כלפי הקהילה

במבט WHAT REALLY IS:

כשדיברתי עליה, זה היה בהתפעלות. אני אוהבת בני אדם שיודעים מה הם, שרואים את עצמם כפי שהם באמת ושגם כשקשה, לא עושים שקר בנפשם.

בולנט ארסוי ידעה מי היא כשעוד היה אסור, כשהאשימו אותה בהתחזות לאישה, כשאיימו עליה בכליאה, כשדיברה נגד גיוס והליכה למלחמה. דיברה כאישה, שנקעה נפשה מהתרברבות גברית על גבורה ונצחונות. היא חושבת על הילדים. היא חושבת על החיים.

היא הראתה את עצמה בכל דרך, חוגגת את טבעה ואת הצלחתה. סיפור אהבה, אומץ ויושרה פנימית. גם כשנדרשה ללבוש בגדים צנועים יותר, על  מנת שתהיה לה תוכנית משלה בטלוויזיה, היא עשתה זאת. כך פועלים אנשים חופשיים. הם לא דמות שטחית ואינם צפויים. הם ערים ורוקדים עם החיים ריקוד מיוחד משלהם. לא נשלט על ידי איש ורצוף בהיענות לאמת.

ואז קראתי על היותה שונאת הומואים. אני מוכרחה לומר, שאני אפילו לא באמת יכולה להבין מה זה אומר. איך אפשר לשנוא אדם שחי את טבעו, שמביע את אהבתו, שמקשיב לעצמו, שמרשה לעצמו להיות הוא. כפי שהוא.

אז בכלל מה זה אומר-לשנוא הומואים? על מה? אבל החידה הפכה לגדולה בהרבה דווקא כשהגיעה מבולנט ארסוי, אותה אישה שנולדה גבר, אותה זמרת ששרה בקולו של זמר. אותה אישה ואותו אדם שאצלה, מה שנראה לאחרים כחריג ולא אפשרי או אפילו מסוכן, אצלה זה יושב כל כך טוב, כל כך שלם.

אז איך היא שונאת הומואים?
מה היא לא רוצה לדעת?
מה היא לא רוצה להרגיש?
מה היא מפחדת להיות?
מאיזו אמת היא בורחת?
איפה יושב השקט שלה?
מה היא אומרת לעצמה בלילה?
האם הפכה בולנט ארסוי את האישה שהיא לדמות שתושיע אותה מגבריותה?
האם תוכל לאהוב את האישה שהיא מבלי לתעב את הגבר שהיא?
האם הקול שלה לא אומר בדיוק את זה?

זה הזכיר לי את המאיירת הברזילאית לארטה Laerte. היא טרנסג'נדרית מבוגרת כבר, שנתנה לאישה שבה לצאת לאור בגיל מאוד מאוחר. אפשר לראות איך היא הולכת לאט. היא עוד לא עברה ניתוחים והיא מצטלמת בעירום, באופן טבעי. רואים איך הנכד שלה קורא לה סבא, והיא לא מתנגדת. כשהיא מדברת על עצמה בגוף שלישי היא אומרת סבתא. היא נוכחת באמת של איפה שהיא עכשיו, ומשם היא רואה, משם היא חיה.

*תודה מקרב לב לאלון יחזקאל, במאי, איש רוח ואוהב אדם, אדם של אמת.

אודות המחבר

תגובה אחת
  1. Yasmin
השארת תגובה