פאסיביות

*אופי המילון והמלצת קריאה:

מילה היא כלי דרכו עוברת מהותאנרגיה המילה לעולם איננה הדבר עצמומהו הדבר עצמושאלה זו טוב שתיענה בשתיקה.

לכן ההזמנה במילון היא ״טריקית״ כי נדמה שהיא מחליפה ״הגדרה״ ב״הגדרה״ אך היא לאהיא הזדמנות להתבונן על המילה ולשאול – אם היא לא כמו שהתרגלתי לראות דרך השכלאז מה היאמה מהותה מתוך המיסתוריןמתוך הטבעמתוך הידיעה הבלתי נתפסת שהכל אחדהכל תנועה ואני חלק מזהמכאן תמצאו שה״הגדרה״ החדשה לפעמים תשמע פיוטית או אפילו תרגיז את השכלכי הוא לא יכול להבין אותהזה בסדרתנו למילים להיות כלי והקשיבו לאנרגיה שעוברת דרכןזה בדיוק מה שבאנו לעשות כאן.

התרגלנו לחשוב שפאסיביות היא חולשה. רפיסות. תגובתיות לעולם שבאה מהימנעות, מאי רצון לפגוש את החיים ומתחושה שהחיים גדולים עלי בכמה מספרים.

האמונה שהעולם מורכב מסובך ומסוכן ושאנחנו חסרים, פגיעים וחסרי אונים נותנת לנו לפעמים הוראה להעמיד פני מת. לא לזוז. לא לדבר. לא לעשות גלים. לתפוס מקום טוב באמצע. להתערב רק כשחייבים ועדיף שלא.

 

פאסיביות במובן הזה נתפסת כהיעדר עמוד שידרה, חוסר אופי וחשק, היעדר של תשוקה ואומץ.

 

פאסיביות מחוברת עם ויתור עמוק ולפעמים אפילו מיאוס.

במבט מתוך המסתורין והידיעה שהכול אחד בתנועה:

 

פאסיביות יכולה להיות מצב חי מאד, מצב של התרחשות, שבו אני לא יוצרת תנועה מעצמי, לא מספקת תכנים של עצמי וצרכים ורצונות ופחדים, כדי שהתנועה הטבעית, מה שהגיע זמנו, יוכל להתרחש.

 

פאסיביות שכזו באה מתוך הידיעה, שבנו ובכל דבר ישנם מימדים על מימדים של חוכמה ויופי, של אהבה ושמחה, שלא נגענו בהם. אלה אינם תוספות לקיים אלא מישורים שטרם ניצפו, טרם נחשפו. אלה מישורים שיתגלו רק אם יפגשו בהם בעדינות, אפילו בצניעות. אלה מישורים שמתגלים דווקא דרך כשהיא אומרת שהיא לא יודעת. דווקא כשהיא לא ממלאת את החלל במילים או במחשבות. דווקא שם, בשקט של הריק, מתגלה תנועה חיה שהיתה שם כל הזמן ואולי אפילו מאז ומתמיד.

 

אז בשקט של היעדר העשייה, כשאנחנו פנויים להתבונן, נראה את מה שמבקש שנשים אליו לב והוא החדש. עם החכמה שלו ובשבילים שנפרסים מתוכו, נלך. נראה את המתרחש, ננשום פנימה את מה שקורה, נרגיש ונראה, ונעשה צעד אחד ומשם, מן המקום החדש הזה נחייה.

 

”אין כאן רחש, אין תנודה, רק הרוח הקלה, מנשבת …..”

לקריאה נוספת

דרך

דרך *אופי המילון והמלצת קריאה: מילה היא כלי דרכו עוברת מהות, אנרגיה.  המילה לעולם איננה הדבר עצמו. מהו הדבר עצמו? שאלה זו טוב שתיענה בשתיקה. לכן ההזמנה במילון היא

Read More »

אימונים

אימונים אישיים מה שבאמת חצי שעה או שעה. בזום או פיסי אימון הינו מרחב של היזכרות במה שאנחנו באמת, ולא מה שהמחשבות מספרות לנו. זה

Read More »

אודות המחבר

השארת תגובה